Gyvūnų ženklinimas

Kas tai yra?

Elektroninė identifikavimo sistema – tai identifikavimo būdas, panaudojant signalą, perduodamą tarp atsakiklio ir skaitytuvo. Šis metodas gali būti naudojamas bet kokiam daiktui atpažinti, priklausomai nuo to, kur yra įdėtas atsakiklis, t. y. į automobilį, konteinerį, paženklinus gyvūną ir pan. Priklausomai nuo paskirties yra įvairių šių prietaisų sistemų. Atsakikliai gali būti aktyvaus veikimo (kai reikia gauti signalą per didesnį atstumą, pvz. laukiniai gyvūnai iš malūnsparnio) ir pasyvaus veikimo. Pastarieji neturi savo baterijos, o panaudoja skaitytuvo generuojamą energiją. Tokio tipo maži atsakikliai vadinami mikroschemomis arba integriniais grandynais. Įjungus skaitytuvą sukuriamas energijos laukas, kurį per savo anteną priima atsakiklis. Jame sužadinamas kontūras sukuria specifinių charakteristikų signalą, t.y. identifikacinius duomenis, ir perduoda į skaitytuvą per tą pačią anteną. Skaitytuvas perverčia signalą iš binario į dešimtainį formatą ir persiunčia į displėjų, kompiuterį ar kitą prietaisą.

Kaip tai veikia?

Integrinis grandynas – tai maža, ryžio grūdo dydžio mikroschema, turinti gamintojo suteiktą unikalų identifikacinį numerį. Ženklinant naminį gyvūnėlį, integrinis grandynas įterpiamas po oda ir išlieka visam laikui. Norint nustatyti gyvūno tapatybę, prie ženklinimo vietos priartinamas skaitytuvas ir, jį aktyvavus, ekrane pasirodo unikalus numeris. Nėra jokios tikimybės, kad tuo pačiu numeriu bus paženklintas kitas gyvūnas.

Kam to reikia?
  • Būtina sąlyga, kad veiktų įstatymai (ES Tarybos reglamentas Nr.998/2003)
  • Padeda pasiklydusius gyvūnus grąžinti savininkui
  • Padeda nustatyti neatsakingus savininkus ir jiems pritaikyti sankcijas
  • Didina savininko pasitikėjimą
  • Padeda kontroliuoti paveldimų ligų plitimą
  • Įgalina kaupti kitą informaciją duomenų bazėje (vakcinacijos statusas, sterilizuotas ar ne; populiacijos apskaita)

Ištrauka iš 2003 m. gegužės 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr.998/2003 :

4. Nuo 2004 m. liepos 3 d. 8 metų pereinamuoju laikotarpiu gyvūnai turi būti laikomi identifikuotais, jeigu jie turi:
4.1. aiškiai įskaitomą tatuiruotę arba
4.2. elektroninę identifikavimo sistemą (atsakiklį).
5. Nepriklausomai nuo gyvūno identifikavimo sistemos, turi būti galimybė nustatyti gyvūno savininko pavardę ir adresą.
8.1. jie turi būti identifikuoti, kaip nurodyta 4–7 punktuose;
8.2. juos turi lydėti kompetentingos institucijos įgalioto veterinarijos gydytojo išduotas pasas, kuriame yra įrašas apie galiojančią vakcinaciją nuo pasiutligės arba apie revakcinaciją, jei tinkama, pagal rekomendacijas, duotas vakciną pagaminusios įmonės, atliktą naminiam gyvūnėliui inaktyvuota vakcina, kurioje yra ne mažiau kaip vienas antigeninis vienetas vienoje vakcinos dozėje (Pasaulio sveikatos apsaugos organizacijos standartas).

Ar tai skausminga ir kenkia gyvūnui?

Gamintojas integrinius grandynus tiekia steriliai supakuotus, paruoštus naudoti po vieną.

Kadangi integrinis grandynas yra labai mažas, po gyvūno oda jis įterpiamas specialia injekcine adata. Pati procedūra nė kiek ne skausmingesnė už paprastą vakcinaciją.

Integrinis grandynas yra apvilktas biologiškai suderinto stiklo kapsule, todėl paprastai nesukelia jokios vietinės reakcijos implantacijos vietoje. Mikroschema yra pasyvaus veikimo prietaisas, neturintis savo energijos šaltinio ir neskleidžiantis savo signalų, todėl yra visiškai nekenksmingas gyvūnui.